Школа турботливих батьків

09. 02. 2018 р. Міжнародний день стоматолога (International Day of dentist)

 

Міжнародний день стоматолога (англ. International Day of dentist)  відзначається щорічно, 9 лютого,  в день Святої Аполлонії, має вагомі причини, перша серед яких – дивовижно привабливийобраз Аполлонії, що дійшов до нас через століття, майже весь світ відзначає професійне свято. На жаль, цю дату поки ще не визнали офіційно, на державному рівні, і вона не вважається вихідним днем. Та й святкувати у нас в Україні його стали тільки з 1993 року, незважаючи на довгу історію цієї професії, але з кожним роком він набуває все більшої і більшої популярності.  Мета цього дня полягає у підвищенні обізнаності людей правильного догляду за порожниною рота сприяючи цим зменшенню розвитку карієсу. В лікувальних установах, в рамках свята, проходять безкоштовні консультації та профілактичні заходи, майстер-класи з правильного догляду за порожниною рота, ознайомлюють з новими технологіями з відбілювання та прикрашання зубів.

Залучаючи увагу до профілактики, вчасного виявлення та лікування, можна досягти значних позитивних результатів у боротьбі таких зубних захворювань, як карієс та пародонтоз. Адже попередити хворобу набагато легше, ніж лікувати.

 

 

Первинна профілактика – це системадержавнихмедичнихгігієнічних,санітарно-просвітницьких та виховних заходівспрямованих на попередженнястоматологічних захворювань шляхом усунення причин і умов їх виникненняа такожпідвищення стійкості організму до впливу несприятливих факторів оточуючоїприродноївиробничої і побутової сфериВона включає в себе:

Санітарну освіту з питань гігієни порожнини рота

Періодичного обстеження порожнини рота у лікаря для попередження захворювань.

Покращення умов навчання, роботи та проживання

Нормалізацію харчування

Специфічна профілактика, яка передбачає:

а) фторування питної води;

б) місцеве застосування фтористих препаратів;

в) особисту гігієну порожнини рота.

 Вторинна профілактика, яка включає.

а) ранню діагностику карієсу зубів;

б) лікування неускладненого карієсу зубів сучасними методами.

Слід пам’ятати!

Дотримуючись елементарних норм здорової поведінки памятайте

-чищення зубів починається з появи першого зуба;

- навчити дитину дотримуватися правил особистої гігієни та гігієни порожнини рота;

-вживати збалансовану їжу;

- вчасно попереджувати дефіцит мінералів (магнію, цинку, фтору, кальцію і т. п.);

-обмежувати вживання легкозасвоюваних вуглеводів (солодкого);

 -відмовитися від тютюну;

- профілактично відвідувати стоматолога 1 раз на рік.

 

 

Матеріал підготувала: асистент кафедри

педіатрії та медичної генетики

Остапчук Валентина Григорівна

05.02. 2018 р. Сезон грипу в Україні: усе про симптоми та профілактику

Українці все частіше хворіють на грип на ГРВІ. Штами грипу в 2018 р ”Гонконг”, Брісбен”, ”Мічиган”.  У лютому цього  року епідемічний поріг захворюваності на грип та ГРВІ в Україні перевищено на 31,1% у п'яти областях: Житомирській, Київській, Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій. Найчастіше хворіють діти до 14 років. Зараз значно зріс ризик заразитися, тож дотримуйтеся порад фахівців.

Епідеміологічний сезон в Україні розпочинається на початку жовтня 2017р.  і, зазвичай, триває аж до середини травня 2018. Але вже зараз через погодні коливання кількість хворих на так звані “міжсезонні” захворювання (традиційні простуди з кашлем, нежитем та болем у горлі) продовжує збільшуватись. Організм тільки починає пристосовуватись до прийдешніх холодів, а різкі зміни температури завдають додаткового удару, бо перегрівання несе в собі не менше небезпеки ніж переохолодження. Але більш страшним для українців є грип.

За даними Міністерства охорони здоров’я, цьогоріч в Україні очікують три штами цього вірусу – “Гонконг”, “Брісбен” та “Мічиган”, який для нашої країни є новим. вже зараз робити щеплення проти грипу, але стовідсоткового захисту вони не дають. Розвиток хвороби відбувається швидко. Характеризується малий інкубаційний період 1-2 дні після інфікування дитини чи дорослої людини. Залучаючи увагу до профілактики, вчасного виявлення та лікування, можна досягти значних позитивних результатів у боротьбі з такими ускладненнями, як пневмонія, серозний менінгіт, енцефаліт, а для цього вам просто необхідно звернутися до лікаря.

 Профілактика.

Наближення епідемії «Мічигану» і закликаю населення пройти вакцинацію. Зараження грипом цього типу краще запобігти, ніж лікувати, тому що захворювання небезпечне, протікає важко і може спровокувати серйозні ускладнення. 

Шляхи зараження вірусом

Як і будь-який інший грип, «Мічиган» передається повітряно-крапельним шляхом. Коли заражена людина кашляє або чхає, з його рота виділяються дрібні краплі слини. Разом з ними вірус може розлітатися по повітрю на відстань 1-2 метрів. Коли здорова людина вдихає ці часточки слини, вірус потрапляє на слизову оболонку носа, де починає розмножуватися і поширюватися далі по організму.

Крім того, на грип можна заразитися, доторкнувшись до брудної поверхні і не помивши після цього руки. Залишившись на ваших руках, вірус потім потрапляє на слизові оболонки під час їжі або звичайного доторку до лиця (очей, носа, рота). Як він потрапляє на руки? Все дуже просто. Якщо хвора людина кахикнув в свою руку, а потім взялась за будь-яку річ, вірус буде жити на ній від 12 до 48 годин. Найбільш сприятлива для мікроорганізму поверхня - тверда і гладка (наприклад, метал, пластик) - на ній він здатний залишатися життєздатним протягом 2 діб. Пам'ятайте про це, коли беретеся за поручні громадського транспорту, дверні ручки і т. д. На м'яких або пористих поверхнях вірус живе не більше 12 годин.

Інкубаційний період грипу «Мічиган» - 4-7 днів, тобто симптоми захворювання ви відчуєте не відразу після зараження. Тому, якщо ви підозрюєте, що недавно контактували з хворою людиною, то, навіть якщо у вас ще немає ознак грипу, почніть приймати профілактичні препарати. Перед цим обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

 Група ризику

Найбільш схильні до захворювання люди зі зниженими захисними силами організму, це:

 • діти;
 • літні люди;
 • вагітні жінки;
 • астматики;
 • діабетики;
 • люди з серйозними серцево-судинними захворюваннями;
 • ті, хто веде нездоровий спосіб життя;
 • люди, схильні до хронічного недосипання;
 • ті, хто часто переохолоджується;
 • ті, в чиєму раціоні недостатньо вітамінів і мікроелементів, необхідних організму для нормального функціонування;
 • люди, які страждають на аутоімунні захворювання;
 • онкохворі та ті, хто менше півроку тому поборов рак;
 • люди, заражені ВІЛ.

Також сильно ризикують захворіти всі, хто змушений контактувати з великою кількістю людей в сезон найбільшого поширення вірусу (осінь-зима). Це, наприклад, працівники медичної сфери, вчителі і т. д.

В Україні зареєстровано вакцини від 5 виробників – вакцину можна купити з рецептом в аптеці, зробити в поліклініці. Минулого року одна вакцина коштувала від 100-170грн. Лікування від грипу без ускладнень 400-500 грн., з ускладненнями приблизно 1000грн. Бережіть себе і будьте  уважні ЗДОРОВЯ одне.

Слід пам’ятати!

Дотримуючись елементарних норм здорової поведінки

-правилам гігієни;

-нормалізацію харчування;

-запобігання переохолодження;

- вітамін С.  

Матеріал підготувала: к.мед.н., асистент кафедри педіатрії та медичної генетики

Остапчук Валентина Григорівна

 

 

Профілактичні щеплення рятують здоров‘я та життя наших дітей

опубліковано 1 бер. 2018 р., 22:59 Боднар Ганна Борисівна ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 2 бер. 2018 р., 02:27 ]

Профілактичні щеплення рятують здоров‘я та життя наших дітей  Хворобу легше попередити, ніж потім її лікувати. Вакцинація є унікальним, перевіреним роками засобом попередження інфекційних хвороб. Завдяки проведенню профілактичних щеплень щорічно рятується життя біля 4 млн дітей. Основною метою імунізації є формування специфічного імунітету та створення тривалого захисту організму від інфекцій. Як відомо, багато інфекційних хвороб проходить з тяжким перебігом та розвитком ускладнень. Хоча сучасна медицина має великі можливості для їх лікування, але тривалий перебіг захворювання наносить моральний та матеріальний збиток, як дитині, так і батькам...

Профілактика грипу

опубліковано 1 бер. 2018 р., 22:57 Боднар Ганна Борисівна ‎(БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 2 бер. 2018 р., 02:30 ]

Оскільки грип надзвичайно заразне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом, необхідно:
1. Скоротити число контактів у період підйому захворюваності.  По можливості, не рекомендується активно користуватися громадським транспортом, ходити в гості, відвідувати театри, музеї і т.п. Дитина повинна якомога більше гуляти;
2. Батькам рекомендується обмежити рукостискання і поцілунки, так як відомо, що збудники легко передаються при контактах;
3. Не забувайте частіше провітрювати кімнати, як на робочому місці, так і вдома;
4. Якщо все ж таки в сім'ї з'явився хворий на грип, його необхідно ізолювати в окрему кімнату від решти оточуючих його людей, і обслуговувати його можна тільки, використовуючи індивідуальну маску...

Цукровий діабет

опубліковано 20 лист. 2013 р., 03:05 Ризничук Мар'яна Олександрівна БДМУ -Чернівці   [ оновлено 1 бер. 2018 р., 02:45 користувачем Боднар Ганна Борисівна ‎(БДМУ, Чернівці)‎ ]

Цукровий діабет

Його називають хворобою 21-го століття. За даними ВООЗ, нині 347 млн. людей хворіють на діабет. Ця хвороба поступово та непомітно погіршує якість життя, темпи її поширення незмінно прискорюються. Дане захворювання стоїть на третьому місці серед безпосередніх причин смерті після серцево-судинних і онкологічних захворювань. Дана недуга впливає на різні системи органів, викликаючи небажані ускладнення. Так порушення у нервовій системі супроводжуються  зменшенням чутливості кінцівок, постійним нестерпним болем по ходу нервів, паралічами, порушення діяльності шлунково-кишкового тракту та вищої нервової діяльності. Від діабету страждають нирки (з’являється хронічна ниркова недостатність, гіпертонія), очі (погіршення зору, катаракта, відшарування сітківки) та нижні кінцівки (діабетична стопа, гангрена нижніх кінцівок). Варто також згадати погіршення стану серцево-судинної системи, наслідком чого є інсульти та інфаркти. Щосім секунд у світі діагностуються два нові випадки діабету і одна людина помирає через його ускладнення...

1-10 of 10