Батькам

Хто прийде нам на зміну? - Наші діти.

Вони повинні бути щасливі та здорові.

І ми, дорослі, зобов'язані зробити для

цього все.

Здоров'я дітей складається з багатьох чинників. Генетично детермінована схильність до захворювань, стан здоров'я майбутніх батьків, здоров'я і загальний стан (наркотики, алкоголь) в момент зачаття, умови проживання, харчування, загального рівня культури, перебіг вагітності, пологів, станом здоров'я дитини після народження в ранньому періоді адаптації, грудне вигодовування. (Школа турботливих батьків). Тому, коли дитина потрапляє до кваліфікованого лікаря, оцінка здоров'я дитини проводиться з урахуванням усіх перерахованих чинників, розглядається ступінь ризику по реалізації спадкових захворювань. А статистика, зібрана фахівцями в дитячих клініках, дитячих медичних центрах і дитячих лікарнях Чернівців більш ніж невтішна. Здорових дітей все менше, а, отже, і здорових батьків. Причини всім відомі: екологія води, повітря, продуктів харчування, проживання в мегаполісі, наші повсякденні стреси, електромагнітні випромінювання, професійні шкідливості тощо.

Розумний підхід батьків - планування вагітності, спроби запобігти ускладнений перебіг вагітності, пологів, розвитку дитини на першому році життя. І, вибравши кваліфікованих фахівців, розраховуючи на індивідуальний підхід, отримають щастя здорову дитину. Ми, лікарі, тільки допомагаємо бути здоровим, наскільки це можливо в кожному конкретному випадку.

Тактика лікаря, який спостерігає за здоров'ям дитини, за його розвитком, стає активною тільки в разі виникнення захворювання. Після благополучного народження в період адаптації пограничні стани у здорової дитини вимагають тільки правильного догляду, раціонального харчування годуючої мами і спостереження дитячого лікаря, який і вирішує, коли варто втрутитися, а коли почекати. При цьому він враховує всі перераховані вище чинники.

Міністерство охорони здоров'я України декларує стандарти профілактичного нагляду за здоров'ям дитини першого року життя, складені провідними фахівцями в педіатрії. Ці стандарти регламентують кратність обстеження та нагляду за здоров'ям дитини педіатром та лікарями-фахівцями. Ця система спостереження дозволяє не допустити порушення здоров'я дітей, і повинна бути основою будь-якої програми спостереження за здоров'ям дитини - в поліклініці, в дитячому медичному центрі, в дитячій клініці.

Вона передбачає профілактику рахіту, анемії, інфекційних захворювань. Не варто відмовлятися від такого динамічного системного спостереження за здоров'ям дітей. Це певною мірою - гарантія здоров'я дитини. Багато батьків, на жаль, вважають, що інформація з книг, телевізора, інтернету, або поради старшого покоління дозволять їм дбати про здоров'я дітей, обходячись без допомоги лікаря, без звернення до фахівців. Самі вирішують, коли і кому показати малюка. Коли на прийом потрапляють такі діти, з жалем констатуєш, що виправити помилки важко, а іноді і зовсім неможливо. І тим прикріше, коли знаєш, наскільки проста може бути профілактика.

Спільно з батьками, ми лікарі, вирішуємо масу важливих питань. Починаючи з обладнання дитячого та придбання першого знань з анатомо-фізіологічним особливостям новонародженого, догляду за ним. Обговорюється важливий період перебування в пологовому будинку, перше прикладання дитини до грудей, вакцинація в пологовому будинку. Після виписки з пологового будинку оцінюється стан здоров'я дитини, ризик розвитку захворювань, спадковість. Лікар детально розповідає батькам про все, що їх хвилює, про те, що вони повинні знати. Запитань багато: харчування мами в період годування груддю, збереження лактації, терміни і методика введення прикорму, вітамінотерапія, формування рухових навичок, вибір іграшок, пізнавальна діяльність дитини, профілактика рахіту, гострих респіраторних захворювань, анемії, взаємини з членами сім'ї, фізичне виховання, формування навичок охайності, вакцинопрофілактика, подорожі з дитиною і багато іншого. Набувається неоціненний батьківський досвід, що дозволяє не розгубитися, зробити правильно, не нашкодити своєму малюкові, не розгубити, а примножити здоров'я дитини і виростити його щасливим і повним сил.

Від душі бажаємо Вам стати щасливими батьками щасливих здорових дітей!

Кафедра педіатрії та медичної генетики БДМУ

пр. Незалежності 98

м.Чернівці