атопічний дерматит

Атопічний дерматит у дітей – потрібно лікувати чи переросте?

 

Атопічний дерматит – алергічне захворювання шкіри, яке виникає, як правило, в ранньому дитячому віці у осіб зі спадковою схильністю до атопічних захворювань, має хронічний рецидивуючий перебіг, вікові особливості локалізації і морфології вогнищ запалення, характеризується свербежем шкірних покривів та гіперчутливістю як до специфічних (алергенних), так і до неспецифічних подразників.

Атопічний дерматит (АД) традиційно відносять до найбільш поширених і тяжких за клінічним перебігом алергічних захворювань у дітей. Так, його поширеність серед дитячого населення розвинутих країн становить від 12 до 37%, що значно перевищує цей показник серед дорослих (0,2-2%). АД має цілу низку синонімів: пруріго Беньє, алергодерматоз, алергічний дерматит, нейродерміт, атопічна екзема, дитяча екзема, конституційна екзема тощо, що безумовно утруднює визначення реальної розповсюдженості даного захворювання.

Причини атопічного дерматиту дуже різноманітні і досі досконально не вивчені, тому жоден лікар з повною упевненістю не зможе відповісти на питання про те, що ж могло викликати цю хворобу в конкретному випадку. Серед основних і явних причин називають такі:

-  Спадкова обумовленість: якщо хтось із близьких родичів страждав або страждає від якого-небудь алергічного захворювання (АТ, бронхіальна астма, кропив’янка, алергічний риніт та ін), то в 50% випадків дитина успадкує схильність атопічного дерматиту ;

- Погана екологічна обстановка і недоброякісна, ненатуральна їжа;

-  Стреси матері під час вагітності, самої дитини в ранньому віці, нездорова атмосфера в сім’ї;

-  Високий вміст алергенних продуктів в раціоні вагітної жінки (особливо в останньому триместрі) і під час годування малюка грудьми, і в раціоні самої дитини. Навіть надмірне вживання за кілька місяців до пологів маргарину, цитрусових і рослинних олій може спровокувати появу атопічного дерматиту у немовлят.

Як правило, атопічні прояви виникають після взаємодії організму з алергеном (харчовим, респіраторним або контактним) або після різкої зміни умов життєдіяльності організму (наприклад, купання в дуже гарячій воді, переохолодження тощо).

     Клінічні прояви у різні вікові періоди різняться між собою, так у грудних дітей проявляється висипом у вигляді плям, які злущуються червоного кольору на обличчі (в основному на щічках, так званий ексудативно-катаральний діатез), на тулубі і розгинальних поверхнях ніг і рук.  У дітей віком півтора – двох років і до підліткового віку переважно проявляється потовщеням шкіри з підкресленим малюнком на згинальних поверхнях ніг, рук та  шиї. Практично завжди при атопічному дерматиті у дітей виражена сухість шкіри, особливо уражених ділянок. Сверблячка негативно відбивається на якості сну, проявляючись різними порушеннями сну. Звідси і нервові розлади різного ступеня, які в свою чергу провокують все той же свербіж – утворюється патологічне коло.

Як боротись з даною недугою? Існує кілька основних принципів лікування АД:

1.  Гіпоалергенна дієта, усунення різних алергенів - що виключає усі продукти, які можуть спровокувати загострення: цитрусові, курячий білок і бульйон, шоколад, коров’яче молоко, горіхи та ін. продукти, переважно помаранчевого і червоного кольорів. У дієті віддається перевага кисломолочним продуктам, кашам, овочевому і фруктовому пюре з продуктів зеленого кольору.

2.  З лікарської терапії застосовують антигістамінні препарати і глюкокортикостероєдні засоби місцевої дії (креми, мазі). Показали свою ефективність зовнішні препарати на основі дьогтю. Гормональні препарати призначаються при тих формах захворювання, за яких атопічний дерматит протікає важко і з ускладненнями. Вони використовуються з обережністю і тільки за призначеннм  лікаря. За призначеннм застосовують фототерапію і психотерапію.

3.  Протизапальні і антибактеріальні засоби в разі приєднання інфекції, що не рідкість через невиконання шкірою своїх функцій і постійних розчуховань і ранок.

Профілактичні заходи по відвертанню виникнення захворювання у дітей повинні починатися ще на стадії вагітності і включати дотримання дієти, лікування супутніх захворювань, виключення психо-емоційних навантажень і дотримання раціонального режиму праці і відпочинку.

У дітей профілактика атопічного дерматиту полягає в дотриманні професійних дієтичних рекомендацій по вигодовуванню, обережному переходу до штучного годування, дотримання гігієни, режиму дня дитини, усунення стресів і адекватному лікуванні при перших ознаках захворювання. Будь-які ” вільності” в плані порядку введення прикорму можуть досить швидко привести до тяжких наслідків для дитини, з якими доведеться боротися тривалий час. Часто одужанню або як мінімум зняттю загострення сприяє відпочинок на морі, але для нього краще вибрати місце з теплим сухим морським кліматом (наприклад, узбережжя Азовського моря). Батьки повинні пам’ятати, що атопічний дерматит у дітей вимагає тривалого лікування навіть поза симптомів загострення і серйозної профілактики рецидивів.

 

Матеріал підготував к.мед.н,

доцент кафедри педіатрії та

медичної генетики М.Г. Гінгуляк