Відзначено Міжнародний день запобігання уродженим вадами розвитку

Дата публікації допису: Aug 22, 2019 3:51:39 PM

Основні факти:

-                     від вад розвитку впродовж перших 4 тижнів життя щорічно помирає 303 000 дітей;

-                     вади розвитку можуть призводити до тривалої інвалідності, що чинить значний вплив на окремих людей, їх родини, системи охорони здоров`я та суспільство;

-                     до найбільш тяжких вад розвитку відносяться вади серця, дефекти нервової трубки та синдром Дауна;

-                     хоча причинами вад розвитку можуть бути внутрішні та зовнішні чинники, встановити точну їх причину у конкретному випадку, тяжко;

-                     деякі уроджені вади розвитку можа попереджати. Основними елементами профілактики є, зокрема, вакцинація, адекватне споживання фолієвої кислоти та йоду з їжею, а також належна допологова допомога.

Вади розвитку та передчасні пологи – найбільш важливі причини смертності, хронічних захворювань та інвалідності в дитячому віці в багатьох країнах. У 2010 р. Всесвітня асамблея охорони здоров`я прийняла резолюцію, яка закликала усі держави-члени сприяти первинній профілактиці та зміцненню здоров`я дітей із вадами розвитку за допомогою:

- розвитку та зміцнення систем реєстрації та епіднагляду;

- накопичення досвіду та створення потенціалу;

- покращення наукових досліджень та збільшення кількості наукових робіт з етіології, діагностики та профілактики;

- зміцнення міжнародного співробітництва.

 

У 2015 році за ініціативи 12 провідних організацій світу з охорони здоров’я започатковано відзначати щорічно 3 березня Всесвітній день запобігання уродженим вадам розвитку. Цю ініціативу підтримали 48 організацій у багатьох країнах на всіх континентах.

З нагоди відзначення Міжнародного дня запобігання уродженим вадам розвитку доц. кафедри педіатрії та медичної генетики Ластівка Ірина Володимирівна провела круглий стіл із студентами 12 групи V-го курсу.  До уваги студентів була представлена лекція-презентація «Синдром Едвардса: клінічний поліморфізм та медико-генетичне консультування», в якій було викладено основні фенотипові прояви, клінічний поліморфізм та генетичну гетерогенність синдрому трисомії 18-ої хромосоми, важливість медико-генетичного консультування родин у випадку народження дитини із цим синдромом.

Також до уваги студентів була представлені та презентація проф. В.Вертелецького про запобігання уродженим вадам розвитку, створена OMNI-Net - MedWord для сайту Clinical Eye Openers (https://www.youtube.com/watch?v=ERgTqdkj3Sg), в якій було висвітлено причини виникнення, медичні аспекти дітей із уродженими вадами розвитку та питання їх профілактики.

Окрім того, за дорученням професора Володимира Вертелецького (директора програм розвитку дітей та запобігання уродженим вадам і голови правління МБФ «ОМНІ-мережа для дітей»), студентів, співробітників  кафедри педіатрії та медичної генетики та лікарів КМУ ОДКЛ анонсовано вебінар із серії «ЕЛЕМЕНТИ ТЕРАТОЛОГІЇ В КЛІНІЧНІЙ ПРАКТИЦІ», який відбудеться 28 березня 2019 року о 15.00.