профілактика захворювань кишечника

Основні види профілактики патології травної системи

1. Первинна. Даний вид профілактики спрямований на формування здорового способу життя і попередження появи факторів ризику.

2. Вторинна. Цей вид профілактики спрямований на виділення дітей в групи ризику за патологією шлунково-кишкового тракту для виключення розвиткузахворювання. Тут здійснюється корекція харчування і способу життя.

3. Третинна. Профілактика спрямована на попередження загострень захворювань органів травлення у хронічних хворих.

Головні завдання профілактичних заходів

1. Попередження та боротьба з факторами ризику.

2. Активна пропаганда гігієни та здорового способу життя.

3. Своєчасне виявлення початкових симптомів захворювання, поки патологія не перейшла в хронічний незворотній процес.

4. Диспансеризація (спостереження під лікарським контролем) і реабілітація (відновлення після хвороби) дітей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

5. Своєчасне лікування загострень (рецидивів) захворювань травної системи.

Фактори ризику розвитку патології травної системи

Фактор ризику не є безпосередньою причиною захворювання, але збільшує ймовірність його виникнення. Класифікація факторів ризику:

І. Керовані фактори, тобто фактори які піддаються контролю:

1.    Особливості харчування: зниження якості традиційних продуктів дитячого харчування призводить до підвищення в раціоні питомої ваги «забрудненої їжі», містить консерванти, ароматизатори та барвники. також деякі фрукти і овочі можуть потрапляти на прилавки магазинів з екологічно несприятливих районі; дефіцит тваринних білків і рослинних жирів, вітамінів і мікроелементів супроводжується виснаженням травної системи; неоптимальний режим харчування, особливо в шкільному віці (їжа всухом'ятку, великі проміжки між прийомами їжі, вживання газованих напоїв, сухариків, чіпсів під час перекусів); переважання рафінованих продуктів, підданих промисловій обробці і втрачають корисні речовини (рослинна олія, сіль, цукор, борошно вищого ґатунку, білий рис і т. д.). недостатність харчових волокон в раціоні (овочі, фрукти, зелень) призводить до порушення нормальної роботи кишечника і його біоценозу (стимулюється переважання умовно-патогенної та патогенної флори); штучне вигодовування на першому році життя, особливо нізкькоадаптованими сумішами, що порушує фізіологічну роботу травної системи.

2.   Екологічні фактори ризику: хімічне забруднення харчових продуктів (сільськогосподарські отрути - пестициди, іони важких металів - ртуть, свинець, олово, цинк, залізо і т. д., радіоактивні ізотопи, нітрати та ін.) і питної води (феноли, хлор і його сполуки, залізо і т. Д.). Всі ці фактори пригнічують активність травних ферментів і погіршують процеси перетравлення. Порушується нормальна перистальтика. Внаслідок гноблення місцевого імунітету бактерії і віруси вільно проникають через шлунково-кишковий бар'єр.

3.   Інфекційний фактор: Helicobacter pуlori – спіралеподібний мікроорганізм, прикріпляється до стінок шлунку і дванадцятипалої кишки та викликає запалення. Найчастіше проявляє себе в умовах зниженого імунітету. Може викликати не тільки гастрити і гастродуоденіти, але і виразкові процеси, поліпи і навіть пухлини. Близько 60% населення інфіковані Helicobacter pilori. У 80% людей з хронічним гастродуоденітом і у 100% хворих із виразкою шлунку або дванадцятипалої кишки виявляється даний мікроорганізм. При цьому заразитися Helicobacter pilori досить легко. Забруднена вода або їжа, а також контакт із інфікованим хворим (Через частинки слини і мокротиння при кашлі та чханні). відомі також випадки сімейного зараження. При інфікуванні одного члена сім'ї інші хворіють в 95% випадків (загальна посуд і предмети побуту, через поцілунки). Іерсиніоз - важке інфекційно-токсичний захворювання з переважним ураженням шлунково-кишкового тракту і вираженою лихоманкою. Зараження відбувається через забруднені овочі, воду. Основні переносники - дрібні гризуни. Захворювання може викликати масу ускладнень, таких як гепатит, апендицит, кишкова непрохідність та ін. Лямбліоз - паразитична захворювання, що викликається найпростішими – лямбліями, вражає переважно тонкий кишечник. Зараження відбувається через брудні овочі, фрукти, ягоди, а також контактно-побутовим шляхом (предмети побуту і руки). Внаслідок інфікування порушується робота кишечника (болі в животі, бурчання і здуття, запори і проноси).  Цитомегаловірус, герпесвірус, ротавірус. Всі ці вірусні інфекції в значній мірі послаблюють імунну захист організму, викликають гіповітаміноз і провокують розвиток різних захворювань, в тому числі і травної системи. Кишковий дисбіоз - це порушення нормального співвідношення мікрофлори в тонкому кишечнику. Призводить до підвищеного газоутворення, діареї або запору, непереносимості окремих продуктів харчування. Найчастіше виникає при інфекційно-токсичних захворюваннях, паразитарних інвазіях, при ферментної недостатності, антибіотикотерапії.

4.     Психосоматичний фактор: У 40-50% дітей захворювання травної системи розвиваються внаслідок розумових перевантажень, емоційних стресів і т.п. Провокуючі фактори з боку нервової системи:

a. Перинатальна енцефалопатія - ураження головного мозку дитини у внутрішньоутробному періоді або під час пологів.

b.  Гіпоксія - кисневе голодування головного мозку і всіх систем організму новонародженого у внутрішньоутробному або післяпологовому періоді.

c.             Вегетативна дисфункція - порушення нервово-гуморальної регуляції органів;

d.            Травми центральної нервової системи і хребта.

e.             Раннє штучне вигодовування після народження дитини.

5.   Соціальні фактори: Матеріальна забезпеченість сім'ї. Дотримання режиму дня (як правило, прийоми їжі неадекватні за часовими проміжками). Умови життя дитини (недотримання розпорядку, чистоти і гігієни сприяють поширенню інфекційних захворювань). Морально-психологічний клімат у сім'ї (неблагополуччя провокує стресову обстановку). Обмеження рухової активності (гіподинамія) призводить до ослаблення мускулатури і погіршення моторно-евакуаторної функції шлунку.

6.   Медикаментозний чинник: Саліцилова кислота (аспірин), великі дози аскорбінової кислоти, сульфаніламіди, препарати групи нестероїдних протизапальних засобів, які викликають подразнення слизової шлунково-кишкового тракту і при тривалому застосуванні провокують появу ерозивновиразкових процесів.

7.     Сенсибілізуючі фактори: харчова алергія, що супроводжується ураженням шлунково-кишкового тракту, збільшує ймовірність інфікування Helicobacter pуlori в 100 разів.

8.     Медико-організаційні фактори: орієнтація лікарів на гострі інфекційні захворювання шлунково-кишкового тракту з яскравою симптоматикою (пропускаються легкі форми патології з незначними проявами); відсутність регулярного медичного спостереження за дітьми з груп ризику по захворюваннях органів травлення; обмеження доступності для сучасного лікаря функціональних методів діагностики (тривалі терміни очікування); відсутність контролю за навчальним, психоемоційним і фізичним навантаженням школярів.

ІІ.Некеровані фактори, тобто неконтрольовані:

1.   Спадковий фактор (коефіцієнт успадкування по захворюваннях шлунково-кишкового тракту становить 30%): найчастіше сімейна схильність поширюється на гастроезофагеальні рефлюкси у дітей (закидання кислого шлункового вмісту в стравохід внаслідок неспроможності сфінктера) і на надлишкову продукцію соляної кислоти (підвищену кислотоутворюючу функцію шлунку).

2.     Психологічний фактор (тип особистості): Лабільна психіка, вразливість, образливість, дратівливість і т. д. сприяють розвитку патології травної системи.

3.     Статевий фактор: частіше хворіють дівчатка, ніж хлопчики.

4.     Віковий фактор: Основні піки захворюваності припадають на 4-5 років, 6-7 років і 9-12 років.

5.   Специфічні фактори (підвищують ймовірність інфікування Helicobacter pуlori): діти, які мають спадкову обтяженість за виразковою хворобою шлунку і дванадцятипалої кишки, аденокарциноми шлунку; діти з синдромом мальабсорбції (порушеного кишкового всмоктування); діти з соціальною обтяженістю (важкі матеріально-побутові умови, алкоголізм чи наркоманія батьків і т. д.); часто хворіюючі з  дисбіозом кишечника; наявність рефлюксу у дітей після 3-місячного віку провокує розвиток стійкої патології травлення в старшому віці: печія, відрижка, гикавка, неприємний смак у роті, запах із рота вранці, відчуття важкості за грудиною.

Профілактичні заходи

Для дітей із групи ризику поза формуванням захворювань шлунково-кишкового тракту - аналіз харчування в сім'ї. Рекомендації лікаря (педіатр, гастроентеролог) щодо раціонального харчуванню: регулярні і своєчасні прийоми їжі не менше 4-5 разів на день; збільшення частки тваринного білка (не менше 50% від загального раціону), рослинний білок - не більше 50%; вживання легкоперетравлюючих продуктів (м'ясо кролика, індички), виключення жирної і важкої для засвоєння їжі (м'ясо качки, гусака, баранина, жирної свинини); сир тільки з 4 років; фрукти і овочі щодня.

Профілактика шкільного гастриту: збалансоване харчування (за білками, жирами, вуглеводами і кілокалоріям); чергування фізичного навантаження і прийомів їжі (фізкультура повинна бути до початку другого сніданку); на вечерю легкозасвоювані продукти (овочі, фрукти, кисломолочна їжа); не можна жирні, смажені, солені та гострі страви; виключення психотравмуючих ситуацій в школі – використання перед стресовою напругою (іспит, контрольна робота і т. д.) безпечних заспокійливих які поліпшують роботу мозку, робота з психологом із управління емоціями; захист слизової шлунку при призначенні лікарської терапії (нестероїдні протизапальні засоби, сульфаніламіди та ін.) за допомогою застосування обволікаючих засобів. Для дітей із групи ризику щодо інфікування Helicobacter pylori: поліпшення біоценозу кишечника за допомогою біопрепаратів, які нормалізують мікрофлору і поліпшують перистальтику.

Для дітей із групи ризику по ГЕРХ: під час прийому їжі необхідно запивати ії водою (знижується кислотність шлункового вмісту), а ось після їжі не рекомендується; після сніданку, обіду і вечері не можна лежати, бігати і стрибати; за 2-і години до сну рекомендується використовувати в харчуванні такі продукти і страви: сир, кисломолочні продукті, каші, омлет, овочі; при укладанні дитини спати необхідно підняти головний кінець ліжка на 10-15 см.

Доцент кафедри педіатрії та медичної генетики, д.мед.н. Боднар Г.Б.