Сезон грипу в Україні

Сезон грипу в Україні: усе про симптоми та профілактику

Українці все частіше хворіють на грип на ГРВІ. Штами грипу в 2018 р ”Гонконг”, ’’Брісбен”,”Мічиган”.  У лютому цього  року епідемічний поріг захворюваності на грип та ГРВІ в Україні перевищено на 31,1% у п'яти областях: Житомирській, Київській, Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій. Найчастіше хворіють діти до 14 років. Зараз значно зріс ризик заразитися, тож дотримуйтеся порад фахівців.

Епідеміологічний сезон в Україні розпочинається на початку жовтня 2017р.  і, зазвичай, триває аж до середини травня 2018. Але вже зараз через погодні коливання кількість хворих на так звані “міжсезонні” захворювання (традиційні простуди з кашлем, нежитем та болем у горлі) продовжує збільшуватись. Організм тільки починає пристосовуватись до прийдешніх холодів, а різкі зміни температури завдають додаткового удару, бо перегрівання несе в собі не менше небезпеки ніж переохолодження. Але більш страшним для українців є грип.

За даними Міністерства охорони здоров’я, цьогоріч в Україні очікують три штами цього вірусу – “Гонконг”, “Брісбен” та “Мічиган”, який для нашої країни є новим. вже зараз робити щеплення проти грипу, але стовідсоткового захисту вони не дають. Розвиток хвороби відбувається швидко. Характеризується малий інкубаційний період 1-2 дні після інфікування дитини чи дорослої людини. Залучаючи увагу до профілактики, вчасного виявлення та лікування, можна досягти значних позитивних результатів у боротьбі з такими ускладненнями, як пневмонія, серозний менінгіт, енцефаліт, а для цього вам просто необхідно звернутися до лікаря.

 Профілактика.

Наближення епідемії «Мічигану» і закликаю населення пройти вакцинацію. Зараження грипом цього типу краще запобігти, ніж лікувати, тому що захворювання небезпечне, протікає важко і може спровокувати серйозні ускладнення. 

Шляхи зараження вірусом

Як і будь-який інший грип, «Мічиган» передається повітряно-крапельним шляхом. Коли заражена людина кашляє або чхає, з його рота виділяються дрібні краплі слини. Разом з ними вірус може розлітатися по повітрю на відстань 1-2 метрів. Коли здорова людина вдихає ці часточки слини, вірус потрапляє на слизову оболонку носа, де починає розмножуватися і поширюватися далі по організму.

Крім того, на грип можна заразитися, доторкнувшись до брудної поверхні і не помивши після цього руки. Залишившись на ваших руках, вірус потім потрапляє на слизові оболонки під час їжі або звичайного доторку до лиця (очей, носа, рота). Як він потрапляє на руки? Все дуже просто. Якщо хвора людина кахикнув в свою руку, а потім взялась за будь-яку річ, вірус буде жити на ній від 12 до 48 годин. Найбільш сприятлива для мікроорганізму поверхня - тверда і гладка (наприклад, метал, пластик) - на ній він здатний залишатися життєздатним протягом 2 діб. Пам'ятайте про це, коли беретеся за поручні громадського транспорту, дверні ручки і т. д. На м'яких або пористих поверхнях вірус живе не більше 12 годин.

Інкубаційний період грипу «Мічиган» - 4-7 днів, тобто симптоми захворювання ви відчуєте не відразу після зараження. Тому, якщо ви підозрюєте, що недавно контактували з хворою людиною, то, навіть якщо у вас ще немає ознак грипу, почніть приймати профілактичні препарати. Перед цим обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

 Група ризику

Найбільш схильні до захворювання люди зі зниженими захисними силами організму, це:

Також сильно ризикують захворіти всі, хто змушений контактувати з великою кількістю людей в сезон найбільшого поширення вірусу (осінь-зима). Це, наприклад, працівники медичної сфери, вчителі і т. д.

В Україні зареєстровано вакцини від 5 виробників – вакцину можна купити з рецептом в аптеці, зробити в поліклініці. Минулого року одна вакцина коштувала від 100-170грн. Лікування від грипу без ускладнень 400-500 грн., з ускладненнями приблизно 1000грн. Бережіть себе і будьте  уважні ЗДОРОВ’Я одне.

Слід пам’ятати!

Дотримуючись елементарних норм здорової поведінки

-правилам гігієни;

-нормалізацію харчування;

-запобігання переохолодження;

- вітамін С.  

Матеріал підготувала: к.мед.н., асистент кафедри педіатрії та медичної генетики

Остапчук Валентина Григорівна